مادرانه هایم برای رایین و کیان
روز نوشته هایم برای رایین و کیان، از زمانی که هنوز متولد نشده بودند، تا هر زمان که توان نوشتن در من باقی باشد 
قالب وبلاگ

داشتم برنامه ی اردیبهشت از شبکه ی 4 رو نگاه می کردم که به علت خرابی هوا، تصویر دچار اخلال شد.. بعد در حال عوض کردن کانال ها، به برنامه ی هنــرزندگی در شبکه ی ج.ام ج.م 1 ، برخورم که به نظرم جالب اومد..

خانم دکتر روانشناس داشت در مورد شیوع بی رویه ی  خود شیفتگی صحبت می کرد.. معظلی که من خیلی وقته بهش فکر می کنم و در یک سری از آدمهای اطراف به وضوح می بینم...

راستش خیلی وقت بود که می خواستم در مورد خود شیفتگی و خود شیفته ها بنویسم.. چون خیلی درگیرشون بودم و هستم.. اما توضیحات این دکتر مصمم ترم کرد و دست به کار شدم..

یه سری از توضیحات دکتر + مطالبی که خودم در مورد خود شیفته ها خوندم و تجربیاتم در مواجهه با اونا رو براتون می نویسم؛ اگه مایلید این مطلب رو بخونید و به سئوال ها جواب بدید...

 

                            

 

خصوصیات رفتاری انسانهای خود شیفته:

- در برخورد اول این انسانها بسیار اجتماعی، خونگرم و مردمی به نظر می رسند. انسانهایی که در برقراری ارتباط با دیگران بسیار موفق هستند و دوستان متعددی دارند، اما...

- این انسانها در روابط دوستانه ی خود به شدت دنبال نفع شخصی هستند.. عواطفی چون فداکاری، رازداری، گذشت و ... در این انسانها خیلی کمرنگ است و اگر هم باشد باز به خاطر رسیدن به اهداف خود ایشان است.

- احساس بی نظیر بودن، جوانی، خوش اندام یا خوش قیافه بودن، مورد توجه همیشگی اطرافیان بودن و ... از احساساتی است که ممکن است در این انسانها بسیار محسوس باشد..

- این انسانها ممکن است افراد بسیاری را در زندگی خود وارد و سپس هر لحظه که احساس کنند به نفع آنها نیست، از زندگی خود خارج کنند!

 

- تمایل این افراد به برقراری ارتباط با افرادی که سطح زندگی بهتری دارند بیشتر است، چرا که از این افراد نفع بیشتری می برند و معتقد هستند که با او هم شأن تر هستند..

همینطور حتی اگر از خانواده ی متوسطی باشند، سعی بر این دارند که همسر ( زن یا شوهر) خود را از بین انسانهای صاحب مال یا اعتبار زیاد انتخاب کنند.

- همیشه در حال گفتن این جمله هستند که ( دیگران به من حسادت می کنند ) یا اگر به مصیبتی گرفتار شوند جمله ی احتمالی آنها این خواهد بود: ( چشمم زدند! )

- اگر با انتقاد مواجه شوند، نه تنها نمی پذیرند، بلکه شخص منتقد را عاری از درک خطاب کرده و یا به احتمال زیاد تمسخر می کنند..

- عمده صحبت های روزانه ی این افراد، در مورد زندگی دیگران، آداب و معاشرت دیگران، اشتباهات دیگران، مهمانی ها، لباس و وسایل فخر فروشی و ... است.

- در عین حال این افراد سعی بر این دارند که خود را افرادی دلسوز، با فرهنگ، ساده زیست و محبوب جلوه دهند.

- توقعات این افراد از سایر انسانها و اطرافیان بالاست، و هر لحظه که احساس کنند فرد مقابل به درد آنها نمی خورد، دست به تخریب او زده یا آن را کنار می گذارند..

- گاها افراد کینه توزی هستند، بد بین هستند و از حرف های دیگران غالبا برداشت بدی دارند..

- خوبی های دیگران را به سرعت فراموش کرده، و بدی هایشان را جایگزین می کنند...

 

- اعتقاد ثابت آنها این است که هیچ کس هیچ کاری را بهتر از آنها انجام نمی دهد!

- علاقه ی زیادی به ریاست و تصمیم گیری در مورد سایر افراد ( حتی در خانواده ی خود)  دارند، و غالبا به شغل های مدیریتی روی می آورند..


و ....

متاسفانه شیوع این رفتار در بین جوانان و نوجوانان بسیار زیاد شده و علت عمده ی آن، پرخاشگری پدر یا مادر، کینه توزی یکی از آنها یا بر آورده کردن بیش از حد انتظارات نا به جای فرزندان می باشد...

از علل دیگر این رفتار تمایل به بزرگ جلوه کردن و عدم بزرگ منش بودن افراد و خودخواهی بیش از حد آنهاست...

 

و اما سئوال؛

چقدر با این افراد در زندگی برخورد داشته اید؟ چقدر از این افراد ضربه ورده و صدمه دیده اید؟ و در آخر فکر می کنید بهترین راه مواجهه با این افراد چیست؟

شاید پست دیگری به این موضوع اختصاص داده شود...

 

پی نوشت: تنها کسانی ما را می رنجانند که همیشه کوشیده ایم از ما نرنجند...

پی نوشت 2: این پست کمی طولانی شد، از شمایی که حوصله به خرج دادین، ممنونم..

پی نوشت 3: از فیونا بانو عذر خواهیم جهت ارسال پست، بدون عکس رایین!

لینک پیشنهادی: کلاغ ها... و   عمق کینه

 

[ پنجشنبه ٢٢ دی ۱۳٩٠ ] [ ۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ فریبا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

........«««روزنوشته هایم را به بهانه ی تو می نویسم، تا تلخی های گاه و بیگاه روزگار، در کنار شیرینی تو برایم ملس شود»»»......... رایین، به معنای خردمند و آگاه، نام بهانه ی ایجاد این وبلاگ است. او در روز سوم مرداد سال 90 متولد شد. ......... نزدیک به سه سال بعد، در تاریخ سی ام فروردین سال 93 خداوند هدیه ی دیگری به من عطا کرد که نامش را کیان گذاشتیم....... عاشقانه و به هر بهانه برایشان خواهم نوشت، از آنها، از خودم، یا حتی از دغدغه ها یا شادی هایم......
امکانات وب

  • روز مهدی
  • وبلاگ من
  • کارت شارژ همراه اول